Under torsdagskvällen hölls det första tillfället av mötesserien Samtal pågår på Kista bibliotek. Under temat ”Från frontlinjen till flödet” fick etablerade journalister och experter diskutera hur snabba informationsflöden påverkar deras arbete.
Under den knappa timme som samtalet varade möttes journalisten Duraid Al-Khamisi, fotojournalisten Paul Hansen, medieforskaren Maarit Jaakkola (Nordicom) och försvarsanalytikern Irene Christensson (Myndigheten för psykologiskt försvar) av frågor och inspel från moderatorn Irena Pozar.
Till exempel diskuterades vilka utmaningar de ser med dagens sociala medie-flöden och riskerna med att ej verifierade uppgifter sprids snabbt.
De pratade också om hur viktigt det är att vara transparent med vems sanning som ges utrymme och i vilken kontext den publiceras vid exempelvis krissituationer. Krigsrapportering där man ej kan vara fysiskt på plats är bara ett exempel.
– Om det begås misstag längs med vägen, vems är ansvaret? sade Duraid Al-Khamisi.
Det faktum att AI-manipulerade bilder och filmer blivit allt vanligare väckte också frågan om det gör att bilden och videon tappar sin trovärdighet som källa?
– I min värld är det tvärtom; den dokumentära bilden som inte är manipulerad blir allt viktigare, sade fotojournalisten Paul Hansen.
Panelen konstaterade också att glappet mellan vad som sprids i sociala medier och allmänhetens behov av tillförlitlig information från journalister och myndigheter kan påverka förtroendet negativt.
Hela samtalet sändes live på Biblioteket PLAY och går även att se i efterhand. Nästa tillfälle av Samtal pågår-serien hålls den 8 maj i Tranströmerbiblioteket.
David Johansson