Jag ser i Nyhetsbyrån Järva att borgarrådet Alexander Ojanne (S) satsar trygghetspengar bland annat på att rusta upp Kistas busstorg med omgivningar. Det är bra och behövligt.
Jag hoppas att kommunen får lite pengar över till Akallas busstorg. Det är den sämsta, tråkigaste och fulaste miljön på Järva. Samtidigt som vi har en av de allra finaste miljöerna bara ett par stenkast därifrån, jag syftar på Akalla by.
Torget behöver rustas upp och snyggas till på flera sätt. Det är en avskräckande entré för dem som reser till Akalla med T-bana och buss. Det första intrycket man får av Akalla är alltså negativt. Det är också en trist plats för de resenärer som byter mellan T-banan och bussar till Barkarbystaden och andra som väntar på sin buss. Här är det mörkt, skräpigt och fullt med duvbajs. Även Akallas busstorg känns otryggt med sina prång bakom den gamla kioskbyggnaden.
Jocke Arfvidsson