Järva stadsdelsförvaltning har fått drygt 4 miljoner från Allmänna arvsfonden för satsningen I Järva pratar vi om våld, för att förebygga våld i nära relationer och hedersrelaterat våld.

Ansökan, som gjorts i samarbete med bland andra Kista SC, Verdandi, och Fryshuset, och redan godkänts av Allmänna Arvsfonden, ska godkännas av nämnden imorgon.

Parkleken i Erikslund ska stänga, eftersom byggnaden där inte har fortsatt bygglov. Verksamheten ska flyttas till Nydalsparken och förvaltningen vill att nämnden ska fatta beslut om det imorgon.

Annons:

I Järva finns ett lokalt brottsförebyggande råd och deras protokoll från mötet i februari finns bland möteshandlingarna och där rapporterar de olika aktörerna om läget i stadsdelen. Det lokala Brå har sammanträtt fyra gånger per år, men nu föreslår förvaltningen att de bara ska ha två möten per år istället.

Läs alla möteshandlingar här.

Till Spånga Folkan åker du så här:

Från Tensta och Rinkeby buss 179 till Spånga station och sedan promenera 1370 meter till Spånga Folkan.
Alternativt, ta buss 179 och åk fyra hållplatser till station Svandammen. Byt till buss 117 mot Brommaplan, två hållplatser och gå av vid Spånga Folkets Hus, alltså Spånga Folkan.

Från Akalla och Husby: T-bana till Kista, buss 179 och se ovan.
Från Akalla kan du också ta buss 517 elva stationer till Spånga station och gå 1428 meter till Spånga Folkan.