En man har blivit skjuten till döds i en lokal i Husby, rapporterar polisen. Enligt SVT är mannen en släkting till Rawa Majid, den så kallade Kurdiska räven, som är ledaren för det kriminella gänget Foxtrot.

En stor polisinsats pågår just nu i Husby. Skottlossningen skedde i närheten av Husbys tunnelbanestation, nära gamla Tempo. Enligt vad polisen rapporterar har en man blivit skjuten inomhus i en lokal, och mannen dog senare av sina skador.

Eftersom polisen hörde skotten var de snabbt på plats. Poliserna blev då beskjutna, och gärningsmannen greps. Varken poliserna eller den misstänkte gärningsmannen skadades.

Annons:

Polisen har spärrat av flera kvarter och boende tillåts inte att gå hem. I tunnelbanan i Husby är entrén från Nidarosgatan stängd på grund av beslut av polisen. SL hänvisar till entrén från Stavangergatan.

Texten uppdateras.